Rodina modelov budúcnosti I.D. sa rozrastá. Najnovší elektrinou poháňaný prírastok je nanajvýš sympatický – odkazuje totiž na slávny VW Bus.

 

id1

Práve odtiaľ pochádza aj jeho názov – I.D. BUZZ. Je to šikovná slovná hračka. Foneticky sa totiž slovo „buzz“ podobá na „bus“, čo je odkazom na legendárny model, často zdobený kvetinovou výzdobou :-). Buzz však znamená aj bzučanie (napríklad elektriny), alebo rozruch – teda vzrušenie z niečoho nového. A verte, že na Detroitskom autosalóne, kde sa nový model predstavil, ho bolo medzi návštevníkmi dosť. Čo je tu teda vlastne nové?

 

id2

Volkswagen I.D. BUZZ je elektromobil schopný plne autonómnej jazdy, rovnako ako model I.D., o ktorom sme písali nedávno. Namiesto rodinného hatchbacku sa však pozeráme na neskutočne štýlovú rodinnú dodávku!

 

Jej myšlienka a koncepcia si berú inšpiráciu z VW Bus, avšak dizajnéri dbali na to, aby mal I.D. BUZZ moderný a high-tech nádych. Dvojfarebné lakovanie karosérie a veľké okná sú teda kývnutím smerom k originálnemu hippie vozítku, zatiaľ čo LED svetlomety a veľké, 22-palcové disky kolies svetu oznamujú, že toto je rozhodne auto budúcnosti.

 

VW ID BUZZ 001


Rovnako, ako Volkswagen I.D., aj I.D. BUZZ komunikuje s okolitým svetom cez jeho svetlá. Tie predné sa „pozerajú“ na ľudí a autá, alebo sa natočia tým smerom, kam sa auto v autonómnom režime chystá odbočiť. Okoloidúcich zas očarí svetelná hra pásika obopínajúceho karosériu, ktorý oddeľuje jej dve farby laku. Tento pásik tiež mení farby a vytvára rôzne animácie v závislosti od aktuálneho scenára (odomknutie/zamknutie a podobne) či štýlu jazdy, aby neustále upozorňoval svoje okolie na fakt, že toto vozidlo sa momentálne riadi samo. Mimochodom, všetky dvere sa otvárajú elektronicky. Stačí priložiť ruku na označenú plochu na aute. Šikovné, nie?

id3
 
Napriek svojim „dodávkovým“ rozmerom sa teda Volkswagen I.D. BUZZ ovláda ako bežné auto. Jeho jazdné vlastnosti sú naozaj prekvapivo dobré. Vďaka rázvoru až 3 300 mm je v kabíne extrémne veľa miesta. Preto sa sem usadí až 8 ľudí a problém nebudú mať ani s batožinou: I.D. BUZZ má hneď dva batožinové priestory. Ten vpredu má kapacitu 200 litrov a zadný až 660 litrov. Tento údaj sa dá samozrejme postupným sklápaním a vyberaním modulárnych sedadiel zväčšiť až na 4 600 litrov. V I.D. BUZZ teda odveziete nielen ľudí, ale aj športové náradie. Iste si poviete, že to je možné len s obrovskými vonkajšími rozmermi, ale mýlili by ste sa. Na dĺžku nemá ani 5 metrov. Zázrak? Nie. Elektromobil!
 
Elektromotor je totiž malý a v princípe jednoduchý. Preto nie je problém použiť ich v jednom aute hneď dva. Presne ako tu. Veru, I.D. BUZZ má hneď dva elektromotory, pričom každý poháňa jednu nápravu. Ich spoločný výkon je až 275 kW (374 koní). To stačí na to, aby I.D. BUZZ vyštartoval z pokoja na stovku len za 5 sekúnd! To je úžasná hodnota! Takto rýchle auto musí mať aj dobré jazdné vlastnosti. Tu ich zabezpečujú viacprvkové nápravy s adaptívnymi tlmičmi. Zadná náprava má dokonca vzduchové odpruženie. Pre zvýšenie agility je Volkswagen I.D. BUZZ vybavený aj systémom natáčania zadných kolies. Vďaka tomu mu na otočenie stačí priemer menší, než 11 metrov. O dojazd netreba mať starosti. Na jedno nabitie totiž auto zvládne až 600 kilometrov, pričom nabitie na 80% kapacity akumulátorov trvá iba 30 minút. I.D. BUZZ podporuje vysokorýchlostné, či indukčné nabíjanie.
 
VW ID BUZZ 026
 
 
Jeho interiér je variabilný, pričom najväčšou zaujímavosťou je vyberateľná stredová konzola s displejom a zabudovanými reproduktormi od Beats Audio. To je veľmi milý odkaz na minulosť, keď si ľudia so sebou nosili obrovské kazeťákové boom-boxy! Sklopením zadnej lavice zas vznikne posteľ, takže I.D. BUZZ je vhodný aj pre nespútané a dobrodružné povahy, či vášnivých cestovateľov a objaviteľov. Celý interiér je pritom rafinovane osvetlený, aby bola v aute príjemná, domáca atmosféra.
 
id4
 
 
 
Bežné informácie sú sústredené na veľkom tablete, ktorý je súčasťou vyberateľnej stredovej konzoly. Jazdné údaje, navigácia a ostatné veci dôležité pri jazde sa premietajú na veľký Head-up displej, ktorý vytvára pred vozidlom trojrozmerné objekty, šípky či upozornenia. Jedná sa vlastne o systém tzv. „rozšírenej reality“. O obrazovky nie sú ochudobnení ani ostatní pasažieri. V paneloch dverí sa totiž nachádzajú ďalšie. Cez ich dotykovú funkciu si môžu spolucestujúci nastavovať napríklad šesťzónovú klimatizáciu.
V zmysle stratégie „ID“ podporuje aj najnovší prírastok osobné ID používateľov, vďaka ktorým sa auto automaticky nastaví presne podľa požiadaviek toho, kto v ňom jazdí. Stačí teda nasadnúť do auta so svojim kľúčom a ak už máte vytvorený profil, auto vám samo prispôsobí nastavenie sedadiel, klimatizácie, stiahne vaše obľúbené kontakty, predvolené rádiostanice či konkrétne skladby.
 
Nový rok sa začal vo veľkom štýle. Budúcnosť prichádza oveľa rýchlejšie, než by sa zdalo. My sa už nevieme dočkať, kedy zaparkuje v našej garáži!