Pozrite sa na prvé skice nádherného grand tourera, ktorý v budúcnosti nahradí model CC. Podľa všetkého sa naozaj máme na čo tešiť.

Už jeho meno je zaujímavé. Názov „Arteon“ sa totiž skladá z dvoch častí. Prvá, „art“ – teda umenie, odkazuje na priam umelecké stvárnenie karosérie a detailov nového modelu. „eon“ zas naznačuje príslušnosť modelu do vyššieho segmentu, podobne ako vlajková loď Phideon, určená zatiaľ iba pre čínsky trh. Zatiaľ môžeme obdivovať iba jeho skice, ale celý model sa nám predstaví už na ženevskom autosalóne!

 

Volkswagen Arteon 01

Nezabudlo sa ani na praktickú stránku, čo je pri takomto vydarenom dizajne nezvyčajné. Arteon však naozaj bude aj praktický. Je to totiž liftback, takže do jeho obrovského batožinového priestoru je výborný prístup! Aj dizajnér Tobias Sühlmann, ktorý má toto auto „na svedomí“, hovorí: „Na prvý pohľad je Arteon vzrušujúci cez svoj expresívny dizajn. Potom však nečakane prekvapí svojou praktickou stránkou. To je unikátna kombinácia!“

Volkswagen Arteon 02

Arteon prináša úplne nový dizajn. Jeho tvary boli inšpirované prírodou, prúdmi, tečúcou vodou... Ako prvá vás uchváti veľká maska chladiča, ktorá je výrazne horizontálne členená a zasahuje až do trojrozmerných predných LED svetiel. Auto pôsobí spredu hrdo, odvážne a dominantne. Bočná silueta pripomína kupé vďaka dlhej, postupne klesajúcej streche. A nie je to iba lacný ťah bez kontextu, pretože Arteon má aj bezrámové okná dverí – tak, ako sa na elegantný grand tourer patrí.

 

Práve vďaka týmto rafinovaným fotkám začínajú pojmy typu „3D svetlomety“ dávať zmysel. Z fotky je zjavné, že krycie sklá stretávacích a diaľkových LED šošoviek nie sú v jednej rovine. Taktiež vidno horizontálny dizajn prednej časti. Vrchné dve lamely masky chladiča plynulo pokračujú až do svetlometov, čo opticky určite riadne rozširuje karosériu auta.

 

Volkswagen Arteon 03


Detail na zadné svetlo odhaľuje peknú grafiku LED svetiel a veľmi ladné krivky veka batožinového priestoru, či zaujímavú líniu tiahnúcu sa po boku karosérie. Páči sa nám aj decentný zadný spojler, ktorý naznačuje, že Arteon nemá ambície byť slimákom, skôr naopak.